Κοπή της πατροπαράδοτης βασιλόπιτας.

Ο Σύλλογος γιόρτασε τον ερχομό του νέου έτους κόβοντας την πατροπαράδοτη βασιλόπιτα την Κυριακή 14 Ιανουαρίου στο ξενοδοχείο ELEFSINA HOTEL.

Η προσέλευση μελών και φίλων του συλλόγου ήταν μεγάλη. Από πολύ νωρίς άρχισαν όλοι να έρχονται, καθώς ήταν και μία ευκαιρία να πιούν το καφέ τους και να  ανταλλάξουν  απόψεις με γνωστούς και φίλους τους.

Η εκδήλωση ξεκίνησε με καλωσόρισμα από την γραμματέα του συλλόγου κα Δέσποινα Οικονόμου η οποία ανήγγειλε και το πρόγραμμα της εκδήλωσης.

Η παιδική χορωδία με την καθοδήγηση της κας Βαλαβάνη Μαρίας και η χορωδία ενηλίκων με την καθοδήγηση του χοράρχη κ Καρέλου Νίκου ερμήνευσαν παραδοσιακά κάλαντα.

Ο Αρχιμανδρίτης Γερμανός Σταμπέλος, ο οποίος εκπροσώπησε και τον Σεβασμιότατο Μητροπολίτη Μεγάρων και Σαλαμίνος κ. Κωνσταντίνου, ευλόγησε την βασιλόπιτα και συνεχάρει τον σύλλογο για τη δράση του.

Η πρόεδρος κα Γεωργία Γιαγτζόγλου Αντωνιάδη ευχήθηκε το νέο έτος να φέρει υγεία, αγάπη και ειρήνη σε όλον τον κόσμο. Ανέφερε ότι το 2024 συμπληρώνονται 100 χρόνια από τον ολοκληρωτικό ξεριζωμό του Ελληνισμού της Μ. Ασίας, αφού στις αρχές του 1924 έγιναν και οι τελευταίες ανταλλαγές των πληθυσμών.” Μπορεί βέβαια ο Ελληνισμός να χάθηκε από την Ανατολική πλευρά του Αιγαίου πελάγους, αλλά έμειναν τα μνημεία και τα μνήματα σιωπηλοί αλλά αδιάψευστοι μάρτυρες της παρουσίας τους εκεί, για 3000 χρόνια του Ελληνικού πολιτισμού.

Εμείς οι απόγονοί τους αλλά και όλοι οι Έλληνες θα αγωνιζόμαστε για την διατήρηση της μνήμης, την διατήρηση και διάδοση της ιστορικής αλήθειας των αλησμόνητων πατρίδων τους. Οφείλουμε αυτήν την <<ηθική δικαίωση>> για τα θύματα, τους επιζώντες και τους απογόνους τους. Όσο θυμόμαστε θα μένουν ζωντανές οι πατρίδες της Ανατολής. ”

‘Επειτα έκανε έναν απολογισμό των δράσεων του Συλλόγου το 2023, ενώ στη συνέχεια έκοψε τη βασιλόπιτα και τη μοίρασε στους επισήμους και στον κόσμο.

Στην εκδήλωση  παρευρέθηκαν:
Εκ μέρους του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Μεγάρων και Σαλαμίνος κου Κωνσταντίνου
Ο αρχιμανδρίτης Γερμανός Σταμπέλος.
Εκ μέρους του δημάρχου κ Γεωργόπουλου Γεωργίου, ο αντιδήμαρχος Ανδρώνης Χαράλαμπος.
Οι βουλευτές Δυτικής αττικής
1. κ Μπούρας Αθανάσιος , Αντιπρόεδρος της Βουλής των Ελλήνων
2.κ.Κώτσηρας Γεώργιος , Υφυπουργός Εξωτερικών
3.κ. Λιάκος Ευάγγελος .
Από την περιφερειακή ενότητα δυτικής Αττικής : ο Αντιπεριφερειάρχης Δυτ.Αττικής
Βαρελάς Κλεάνθης,ο κ Κοσμόπουλος Ελευθέριος , Αντιπεριφερειάρχης Χωρικού Σχεδιασμού, Πολεοδομικών Θεμάτων & Εφαρμογών Περιφέρειας Αττικής και ο
περιφερειακός σύμβουλος Τσουκαλάς Γεώργιος.
Η πρόεδρος του δημοτικού συμβουλίου
κα Χαραλαμπίδη Μαρία.
Οι αντιδήμαρχοι: Τσάμης Γεώργιος, Τρυπιτσίδης Χρήστος,Κονδύλη Μαρία –Ιωάννα, Μπάρδης Μελέτιος,Τσαφαράς Χαράλαμπος,Σεμερτζίδης Χαράλαμπος.
Οι δημοτικοί σύμβουλοι:
Βέζου Ευαγγελία, Εντεταλμένη δημ.συμβουλος στο γραφεό Αστικής Πανίδας
Ρουμελιώτης Γεώργιος, Εντ.Δημ.Συμβ. στους τομείς Διεθνών Σχέσεων κ’ Τουριστικής Ανάπτυξης
Φιλιππάς Πέτρος, Εντ..δημ. συμβ.στο αυτοτελές τμήμα πολιτικής Προστασίας
Παππάς Λεωνίδας,Επικεφαλής του Συνδυασμού «Συμφωνία Πολιτών»
Γιαννίκος Ιωάννης, Αντιπρόεδρος Δημ.Συμβουλίου
Κουρούνης Γεώργιος
Ζερβού Κωνσταντίνα
Παπαγιάνναρος Δημήτριος,Επικεφαλής του Συνδυασμού «Πολίτες Μπροστά»
Οι σύμβουλοι Ελευσίνας
Πέππας Ευριπίδης, Πρόεδρος του ΣΔΚ Ελευσίνας,Σπηλιόπουλος Χαράλαμπος.
Από την ΕΛΕΥΣΙΝΑ ΠΠΕ 2023
Η Σπυροπούλου Νανά ,Διευθύνουσα Σύμβουλος και ο Μαρμαρινός Μιχαήλ,Καλλιτεχνικός Διευθυντής.
Εκπρόσωποι των πολιτιστικών συλλόγων από :
Την ΕΝΩΣΗ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΙΩΝ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ η
Κα Μαλιαράκη Άννα
Απο τον ΣΥΛΛΟΓΟ ΠΟΝΤΙΩΝ ΜΑΓΟΥΛΑΣ
Ο κ.Συλεούνης Ιωάννης
Απο την ΚΕΡΚΥΡΑΪΚΗ ΕΝΩΣΗ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ
Ο κ.Λευτεριώτης Στέφανος,Πρόεδρος
Απο την ΘΕΣΣΑΛΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΘΡΙΑΣΙΟΥ ΠΕΔΙΟΥ.
Η κα Νταφοπούλου Μαρία,Υπεύθυνη των χορευτικών
Απο την ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑ ΡΩΜΑΝΙΩΤΩΝ
Ο κ.Τζαρτζούλης Θεόδωρος,Πρόεδρος
Απο την ΧΙΑΚΗ ΕΝΩΣΗ
Μαλαχιάς Ανδρέας,Αντιπρόεδρος
Απο τον ΣΥΛΛΟΓΟ ΕΘΕΛΟΝΤΩΝ ΘΡΙΑΣΙΟΥ
Η κα Καρέλου Μαρία, Γραμματέας
Από τον ΣΥΛΛΟΓΟ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΙΩΝ
Ο κ. Μικρός Κων/νος,Γραμμματέας
Και ο κ.Ταμπακόπουλος Ιωάννης, μέλος
Απο τον ΣΥΛΛΟΓΟ ΠΟΝΤΙΩΝ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ
Η κα Καρακασίδη Μαρία και η κα Ευθυμιάδη Δέσποινα.
Απο τον ΣΥΛΛΟΓΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΜΑΓΟΥΛΑΣ
η κα Παναγοπούλου Σπυριδούλα
Απο τον ΣΥΛΛΟΓΟ ΗΠΕΙΡΩΤΩΝ ΘΡΙΑΣΙΟΥ ΠΕΔΙΟΥ η κα Παππά Αρχοντία, Γεν. γραμματέας
Απο τον ΠΑΝΗΠΕΙΡΩΤΙΚΟ ΣΥΝΔΕΣΜΟ ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ η κα Καρζή Κων/να, μέλος του ΔΣ
Απο τον ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΕΛΕΥΣΙΝΟΣ – ΜΑΓΟΥΛΑΣ «Ο ΛΟΓΟΣ» η κα Τσολάκη Ευτυχία,μέλος του ΔΣ.
Από το ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ, Κέντρο Διημέρευσης – Ημερήσιας Φροντίδας για Άτομα με Ειδικές Ανάγκες
η κα Ρήγα-Φαρμάκη Αφροδίτη,πρόεδρος της διοικούσας επιτροπής
Απο την Ομοσπονδία χειριστών , κ Δενζιρτζόγλου Εμμανουήλ
Απο τους Παλαίμαχους ΗΡΑΚΛΗ
ο κ Αδάμ Μελέτιος,Πρόεδρος
Απο το Ελληνικό Κέντρο ΖεΪμπέκικου
κ Κολοβός Θωμάς,Πρόεδρος
Ο κ Δενδρινός Νίκος, Δημοσιογράφος-Συγγραφέας
ο κ Καλυμνάκης Ιωάννης, Πρώην Πρόεδρος του Συλλόγου Εθελοντών Θριασίου,η Γιολάντα Μαρκοπούλου ,Δημιουργός της παράστασης Ε-ΦΥΓΑ ΜΙΚΡΑΣΙΑ,τέλος μαζί μας,όπως πάντα,η κα Ελισαβετ Σακελλαριου-Μπουκουβάλα,τέως αντιδήμαρχος και συγγραφέας.
Τους ευχαριστούμε όλους και τους ευχόμαστε καλή χρόνια με υγεία και ευημερία!!